Mierpilnas iepirkšanās veicināšanai ieviešam "kluso stundu"

 

Modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” aizsāk jaunu iniciatīvu un ievieš kluso stundu, kā atbalstu cilvēkiem ar paaugstinātu trauksmes sajūtu un mentālās veselības traucējumiem. Klusā stunda tiks praktizēta katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 11.00. 

Klusās stundas laikā tirdzniecības centra iepirkšanās zonās, informācijas centrā un gaiteņos tiks samazināti visi sensorie kairinājumi – netiks atskaņoti skaļi paziņojumi, būs pieklusināta mūzika, atslēgti sekundārie skaņu signāli, kā arī reklāmu stendos, gaismas kastēs un ekrānos pēc iespējas tiks samazināts vai pilnībā izslēgts apgaismojums. Šāda prakse veicina mierpilnāku iepirkšanos tiem cilvēkiem, kuriem tirdzniecības centru ierasto skaņu un reklāmu daudzveidīgums izraisa negatīvas sajūtas vai pat veselības problēmas.

Klīniskā psiholoģe un psihoterapijas speciāliste, Latvijas Universitātes asociētā profesore Ieva Bite klusās stundas iniciatīvu atzīst par ļoti vērtīgu. Viņa norāda, ka mentālās veselības traucējumi sabiedrībā ir izplatītāki nekā varētu likties. Visbiežāk pārmērīgs sensorais jūtīgums un negatīva reakcija uz skaņām un gaismām ir izplatīta tieši cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumu diagnozi, kas sastopama vidēji vienam no 68 cilvēkiem. Turklāt saasinātu jutīgumu piedzīvo arī personas ar uzmanības traucējumiem, hiperaktivitāti, un kādu traumatisku pieredzi piedzīvojušie, tādējādi tā sabiedrības daļa, kuras iepirkšanās pieredzi un labsajūtu uzlabotu klusā stunda, patiesībā ir ļoti liela.

“Mēs visi neesam vienādi un mums ir dažādas sensorās vajadzības. Daļai cilvēku piemīt sensorās apstrādes grūtības, kas nozīmē, ka viņu smadzeņu darbība ir atšķirīga un viņi piedzīvo paaugstinātu jutīgumu uz gaismām, skaņām un cita veida ķermeniskām sajūtām. Tās viņiem rada negatīvas iekšējās izjūtas un reizēm pārmērīgā stimulācija var radīt pat fiziskas sāpes. Bez jau iepriekš pieminētajiem autiskā spektra traucējumiem ir arī cita veida apgrūtinājumi, kas cilvēkiem bez noteiktām diagnozēm rada sensorās apstrādes traucējumus, piemēram, cilvēkiem ar paaugstinātu trauksmes izjūtu, ar depresijas pazīmēm papildu kairinājumi var atstāt negatīvu ietekmi uz labsajūtu. Pārmērīga ilgstoša stimulācija nevienam nav veselīga un var veicināt trauksmi, depresijas un izdegšanas riskus,” norāda asociētā profesore I.Bite.

Modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” ir pirmais tirdzniecības centrs Latvijā, kurā tiek ieviesta klusās iepirkšanās stunda. Citās Baltijas valstīs šāda pieredze arī netiek praktizēta, savukārt citviet pasaulē tas nav nekas jauns un jau vairākas veikalu ķēdes ir ieviesušas regulāru kluso stundu, to pamatojot ar atbalstu vecāka gada gājuma cilvēkiem, māmiņām ar mazuļiem un cilvēkiem ar mentālās veselības traucējumiem.

 “Daļa sabiedrības izbauda tirdzniecības centros esošo skaņu un gaismu pārbagātību, taču atsevišķām sabiedrības grupām šāda pieredze tikai paaugstina stresu un iepirkšanās rada negatīvu pieredzi. Vēlamies to mazināt, tādēļ ieviešam pasaulē jau zināmu pieredzi arī pie mums. Tirdzniecības centram, kurā dinamiska mūzika un spoži ekrāni ir ierasta lieta, šī ir ļoti drosmīga iniciatīva, taču ticam, ka tās nozīmīgums lielai sabiedrības daļai ir svarīgāks. Turklāt arī darbinieki, kuri tirdzniecības centrā pavada desmit vai pat 12 stundas, novērtēs mierpilnāko stundu dienas iesākumā,” saka “Rīga Plaza” pārvaldnieka “Colliers” aktīvu pārvaldes direktore Irīna Toropova.