IZSTĀDE VISA DZĪVE VIENĀ DIVRITENĪ

 

Iepērcies modes un izklaides centrā Rīga Plaza un apmeklē izstādi “VISA DZĪVE VIENĀ DIVRITENĪ” darba dienās bez maksas!

Lai piedalītos Akcijā, personai ir jāveic pirkums jebkurā no “Rīga Plaza” veikaliem vismaz 50.00 EUR (piecdesmit eiro) vērtībā (čeki nesummējas), laikā no 2020. gada 6. janvāra līdz 31. martam
No pirmdienas līdz piektdienai (tikai darba dienās, ieskaitot skolēnu brīvlaika nedēļu), uzrādot pirkuma čeku pie ieejas izstādē “VISA DZĪVE VIENĀ DIVRITENĪ” (Rīga Plaza 2.stāvā), akcijas dalībnieks saņem 1 (vienu) darba dienu ieejas biļeti bez maksas, neatkarīgi no pirkuma čekā norādītā datuma (pirkumam jābūt noformētam akcijas periodā no 06.01.-31.03.2020).


Akcijai derīgi ir visi Rīga Plaza veikalu čeki, kas apliecina pirkumu vismaz 50.00 EUR vērtībā un ir iegādāti akcijas norises laikā, izņemot šādus gadījumus:
alkoholiskie dzērieni,
tabakas izstrādājumi,
medikamenti,
azartspēles,
rēķinu apmaksa,
finanšu darījumi,
čeki par iegādātu “Rīga Plaza” dāvanu karti,
summa ir mazāka par 50.00 EUR.
Akcijas periods 06.01.-31.03.2020

Rīgā tiek atklāta unikālu divriteņu izstāde. Kolekcijas eksponāti nākuši no visas pasaules. Aptuvenā izstādīto eksponātu vērtība ir 1,5 miljoni eiro!

Ekspozīcijas centrā ir 30 oriģināli amatnieku velosipēdi, kas ražoti laika posmā no XIX gadsimta beigām līdz XX gadsimta pirmajai pusei. Ikviens eksponāts ir gan pārvietošanās līdzeklis, gan arī darba kabinets uz riteņiem. Īpaši pielāgots skrodera divritenis ir mobilais ateljē, ārsta – „ātrā palīdzība”, bārddziņa - „frizētava”...
Visi eksponāti ir darba kārtībā un vēl pirms kādiem 100-150 gadiem jestri braukāja pa Itālijas, Austrijas, Anglijas ceļiem.
Divriteņu izstāde liecina par cilvēku uzņēmību un atjautību situācijās, kad amatnieki, neatraduši darbu mājās, devās pelnīt naudu gan uz kaimiņu ciemiem, gan arī tālām zemēm, lai pēc tam atgrieztos un pabarotu ģimeni.Ar ko braukāja kurpnieks?

Kolekcijas autors – no Rimini nākušais Mauricio Urbinati stāsta, ka šīs interesantās kolekcijas ideja radusies nejauši.- Pirms teju pusgadsimta kādā krāmu tirgū es ievēroju kurpnieka divriteni, - šodien atceras Mauricio. – Nezinu, vai tas bija tas pats velosipēds, kuru tiku redzējis agrā bērnībā, vai vienkārši līdzīgs, taču aizgājušā laikmeta aina ļoti spilgti nostājās acu priekšā. Visa mana ģimene dzīvoja nelielā ciemā, kur reizi mēnesī ieradās milzīga auguma kurpnieks. Mums visiem tas bija gan notikums – ieradies cilvēks, kurš redzējis pasauli, - gan arī savā ziņā prieks un laime – mēs novalkājām apavus cits pēc cita, un tos vajadzēja labot.
Pats Mauricio, pēc profesijas mazinieks, nenoturējās pretī kārdinājumam un iegādājās šo divriteni. Ieraudzījis mirdzumu pircēja acīs, pieredzējušais tirgotājs lietišķi ieminējās, ka zinot, kur var dabūt kalēja riteni, kas arī esot ļoti skaists.
Tā radās kolekcija – himna amatniecībai un cieņas apliecinājums īstiem apgādniekiem, mazliet avantūristiem, taču garā spēcīgiem un mērķtiecīgiem cilvēkiem, kuri atrada izeju pat vissarežģītākajās dzīves situācijās.

Bļoda uz stūres jeb Inženiera domas brīnumainais lidojums

Ikviens kolekcijas divritenis ir neatkārtojams, un tam ir savas konstrukcijas īpatnības. Miesnieka transportlīdzeklis ir aprīkots ar ērtu gaļas mašīnu, lai uz vietas varētu pagatavot pircējam svaigu malto gaļu. Ārsta divriteni rotā sarkans krusts uz rāmja un vairākas aptieciņas, kā arī kastes medicīnas instrumentu pārvadāšanai. Bārddziņa velosipēdu papildina skūšanās un modernu frizūru veidošanas instrumenti, kā arī glīta bļodiņa uz stūres.
Amatnieku divriteņu izstāde ir iespēja atcerēties vai varbūt pirmoreiz mūžā ieraudzīt pagājušā laikmeta sadzīves priekšmetus. Tur ir pirmais pārnēsājamais telefons, kinoprojektors, patafons, fotoaparāts, atslēgu dublikators un citas agrāk neiedomājamas lietas.

Ar ko lepojas Latvija

Izstādi papildina arī ļoti interesanti eksponāti no Latvijas. Ir vērts atgādināt, ka 1886. gadā Rīgā dibinātā Leitnera velosipēdu fabrika bija pirmā Krievijas impērijā. Un jau 1901. gadā Rīgas modeļi ieguva ļoti augstu novērtējumu lielākajā divriteņu izstādē Glāzgovā.
Ekspozīciju „Visa dzīve vienā divritenī” pavada multimediāla programma – filma, kas Itālijā uzņemta īpaši par godu izstādei, un animācijas lente, kas iepazīstina ar dažādām profesijām.
Izstāde notiks tirdzniecības centrā Rīga Plaza līdz 2020. gada 1. aprīlim interaktīvā formātā, kas ļaus vēl pilnvērtīgāk iejusties aizgājušo gadu Eiropas atmosfērā.